Dywan z wiskozy – pigułka informacyjna

Materiał ten powstaje z naturalnego surowca – celulozy pozyskiwanej z różnego rodzaju drzew, niemniej jednak klasyfikowany jest jako sztuczny. Dostępne w szerokiej gamie kolorów, wzorów, rozmiarów i kształtów, dywany z wiskozy powstają w oparciu o skomplikowany proces obróbki technologicznej. W rezultacie gotowy produkt może posiadać przeróżne właściwości wizualne oraz użytkowe. Problem zaczyna się, gdy przychodzi czas na wyczyszczenie wykładziny. Zastanawiasz się, czy warto inwestować w piękny, ale trudny w utrzymaniu dywan z wiskozy? Zapraszamy do lektury.

Zalety

Jest to naturalne włókno wysokiej jakości. To także materiał antyelektrostatyczny, oznacza to, że w przeciwieństwie do wyrobów wełnianych nie pochłania pyłu z powietrza. W rezultacie ma zapobiegać rozwojowi roztoczy oraz gromadzeniu się kurzu. W teorii jest to zatem dobry wybór dla alergików. Wyróżnia je również dość wysoka odporność na zabrudzenia.

Wady

Przepuszcza powietrze i dość dobrze pochłania wilgoć, więc może brać udział w regulowaniu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Z drugiej strony może stać się pożywką dla roztoczy, bakterii i grzybów. Ponadto, jest to materiał o niskich właściwościach termoizolacyjnych. W porównaniu z wełną czy grubą wykładziną z polipropylenu, dywan z wiskozy nie ogrzeje pomieszczenia. Jest to również materiał szczególnie wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne i z uwagi na trudność w czyszczeniu, nie sprawdza się w miejscach intensywnie eksploatowanych.

Czyszczenie dywanów z wiskozy

Począwszy od regularnego odkurzania oraz skończywszy na myciu – dywany z wiskozy są bardzo delikatne. Jeśli chodzi o odkurzanie, to jest to proces bardziej skomplikowany niż wypadku innych wykładzin. Należy bowiem użyć specjalnej, delikatnej, bezszczotkowej końcówki oraz zredukować siłę ssania do minimum. Używanie regularnej końcówki od odkurzacza prowadzi do zmieszczenia materiału. Co więcej, tego rodzaju wyroby nie powinny być prane metodą na sucho. Nawet mało inwazyjne i delikatne środki mogą uszkodzić delikatne włókna dywanu z wiskozy. Jeśli chodzi o pranie na mokro, to konieczne jest używanie bezpiecznych środków piorących o neutralnym pH (około 7), gdyż mocniejsze detergenty mogą zniszczyć włókna. Należy dodać, że pozbywając się pojedynczych plan, nie można pocierać materiału, ponieważ to także może prowadzić do zniszczenia delikatnych włókien. Ponadto, mokre miejsce trzeba obłożyć szmatką wciągającą wilgoć, aby wessała płyn i nie doszło do uszkodzenia dywanu. Jeśli chodzi o pranie profesjonalne, to nigdy nie wiemy, jak dokładnie zachowa się dany materiał, więc nie przyjmujemy ich do czyszczenia lub pierzemy wykładzinę wyłącznie na odpowiedzialność klienta.

Dywan z wiskozy – pigułka informacyjna