Dywan wełniany czy syntetyczny? – porównanie rozwiązań

Aranżacja przestrzeni to nie tylko ważne zadanie, ale i świetna zabawa, podobnie zresztą w wypadku remontu czy przemeblowania wnętrza. Wszyscy architekci i dekoratorzy wnętrz doskonale wiedzą, że sprawdzonym sposobem na dodanie charakteru niemalże każdej przestrzeni, jest dywan. Wełniany czy syntetyczny? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób stojących przed decyzją kupna odpowiedniej tkaniny.

Wełniane a syntetyczne

Na rynku dostępny jest szeroki wybór tekstyliów. Każdy z nich przychodzi w szerokiej palecie wzorów i stylów, dzięki czemu wszyscy zainteresowani mogą z łatwością dobrać model dopasowany do swoich oczekiwań. Każdy typ materiału wyróżniają również inne właściwości. Niemniej jednak, właściwie eksploatowany i czyszczony, będzie cieszył pięknym wyglądem przez długi czas.

Dywany wełniane

Większość dostępnych na polskim rynku wyrobów wytwarzanych jest maszynowo z wełny nowozelandzkiej. Ciepłe i miękkie, zapewniają efektywną izolację od zimnej podłogi. Co więcej, produkty wełniane posiadają wspaniałe właściwości – nie tracą koloru, nie elektryzują się i nie odkształcają nawet z biegiem czasu. Świetnie tłumią hałasy, dlatego szczególną popularnością cieszą się wśród mieszkańców bloków czy piętrowych szeregowców. Co ciekawe, jest to naturalny materiał, który pochłania nadmiar wilgoci i oddaje go, gdy w pomieszczeniu jest za bardzo sucho.

Pranie dywanów wełnianych

Jest to materiał wyjątkowo delikatny, przez co wymaga zastosowania delikatnych środków czystości. Ponadto, wymagają odpowiedniego suszenia – niedokładnie wysuszone lub wypłukane mogą prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Warto zatem udać się do profesjonalnej pralni.

Dywany syntetyczne

Wyróżnia je przede wszystkim atrakcyjna cena. Powstają ze sztucznie wytwarzanych włókien – np. polietylenu, poliestru, akrylu czy wiskozy. Tego rodzaju tekstylia są antystatyczne, w rezultacie nie przyciągają kurzu, a ich włókna nie uczulają. Dlatego właśnie chętnie wybierane są przez alergików.

Pranie dywanów syntetycznych

Wszystkie te tkaniny wymagają jednak specjalnych metod czyszczenia oraz zastosowania odpowiednich środków. Gdy w domu mieszkają dzieci i zwierzęta, konieczne jest regularne odkurzanie powierzchni, natomiast kilka razy do roku należy udać się do profesjonalnej pralni.

Dywan wełniany czy syntetyczny? – porównanie rozwiązań