Podstawowe rodzaje dywanów i sposoby ich pielęgnacji

To ponadczasowy element aranżacji wnętrz, który znajdziemy zarówno w pomieszczeniach utrzymanych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Oczywiście każdy z nich różni się kolorem czy wzorem, a nawet i teksturą. Czy wiesz, że każdy rodzaj dywanu wymaga odpowiedniej pielęgnacji? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym zawarliśmy podział tkanin wraz ze wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji i konserwacji każdego z nich.

Rodzaje dywanów

Przede wszystkim, producenci do wytwarzania wykładzin używają zarówno naturalnych, jak i syntetycznych materiałów. W dużej mierze to właśnie od tego zależy, jak obchodzić będziemy się z daną tkaniną. Jeśli chodzi o runa, to możemy wyróżnić trzy rodzaje:

  • gładkie
  • wycinane (carving)
  • shaggy

Niekiedy rozróżnia się również tzw. maty, wykładziny bezrunowe, które charakteryzuje szorstka i twarda faktura (dzięki czemu są one bardzo łatwe w utrzymaniu czystości). W sklepach znaleźć można także produkty wykonane metodą cut&loop, posiadające włosie o różnej długości, często tworzące fantazyjne wzory. Jeśli chodzi o gładkie wykładziny, to wzór tworzony jest na podstawie gęstości splotu. Z kolei dywany wycinane, dzięki zastosowaniu specjalnej techniki umożliwiają stworzenie dowolnego kształtu. Natomiast shaggy to bardzo popularny model, który wyróżnia bardzo miła w dotyku i miękka faktura. Należą one również do typów o najdłuższym runie, w tym wypadku długość runa może wynosić nawet 10 cm.

Jak pielęgnować mój dywan?

Dywany ręcznie tkane są o wiele bardziej wymagające od tych syntetycznych. Wymagają one odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji u profesjonalistów, którzy zadbają o materiał w taki sposób, by nie zniszczyć jego właściwości. Podobnego rygoru wymagają te orientalne, ponieważ w składzie zawierają włókna naturalne. Natomiast wykładziny syntetyczne są już bardziej odporne na nawet bardzo silne detergenty, a także intensywne pocieranie i zawilgocenie. Niemniej jednak, chcąc uzyskać wysokiej jakości efekt finalny, obejmujący zarówno odświeżenie wyglądu, jak i pozbycie się bakterii i drobnoustrojów z materiału, warto zlecić czyszczenie wykładziny profesjonalnej pralni. Jest to szczególnie ważne w wypadku typu shaggy, którego długie włókna są wrażliwe na wysoką temperaturę.

Podstawowe rodzaje dywanów i sposoby ich pielęgnacji