Barwne dzieje dywanu, czyli historia tekstyliów podłogowych w pigułce

Dziś są to stałe elementy dekoracji wielu domów i mieszkań, a także obiektów użyteczności publicznej. Są bardzo ozdobne i dodają wnętrzom charakteru, a dodatkowo są bardzo pomocne w tworzeniu klimatycznego nastroju. Niemniej jednak dzieje dywanów sięgają znacznie dalej niż mogłoby się wydawać. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat historii dywanu? Zapraszamy do lektury!

Początki tekstyliów podłogowych

Pierwsze prototypy sięgają III-II wieku p.n.e., a znalezione były w Azji. Wtedy to Persowie mieszkający na tym terenie tworzyli dywany, których głównym celem nie była dekoracja pomieszczenia, ale ochrona. Tekstylia w tamtym czasie miały ochraniać domowników zarówno przed zimnem, jak i brudem. Ponadto, wówczas służyły one za miejsce do spania, jedzenia, a nawet przyjmowania gości oraz modlitwy. Ludy koczownicze zamieszkujące środkową Azję zabierały je ze sobą do kolejnego miejsca pobytu.

Nowa era dywanów

Z czasem tekstylia podłogowe przestały pełnić jedynie funkcję ochronną. Zaczęto upiększać więc ich wygląd, dodając różnego rodzaju motywy. Roślinne i koraniczne zdobienia, którymi dekorowano tkaniny, stały się na tyle popularne, że swego czasu można było widywać je nawet we wnętrzach sułtańskich pałaców. Był to również okres, w którym produkcja tekstyliów podłogowych prężnie rozwijała się w Chinach. Tam materiał był tkany przez wykwalifikowanych rzemieślników. Do jego produkcji używano włącznie najwyższej jakości bawełny, a nawet jedwabiu. Gotowe dzieła stawały się ozdobą domostw ówczesnych dostojników. Co ciekawe, w tym czasie kobiety produkowały również tekstylia podłogowe. Własnoręcznie tworzone, gorszej jakości wyroby wykorzystywane były w domach.

Renesans

W XVI/XVII wieku nastąpił dynamiczny rozwój technik tkania. Wtedy to właśnie perskie wyroby trafiły do wnętrz europejskich elit. Natomiast masowa produkcja dywanów w Europie ruszyła na większą skalę dopiero w XIX wieku. Od tego czasu stały się one również powszechnie dostępne. Obecne w naszej kulturze od wieków, wykładziny chętnie stosowane są w aranżacji wnętrz do dziś.

Barwne dzieje dywanu, czyli historia tekstyliów podłogowych w pigułce