Odkształcona, odbarwiona i wystrzępiona wykładzina – czy możliwa jest jej skuteczna renowacja?

Jest to nieodzowny element wystroju wielu wnętrz, który z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Wykładziny dostępne są w szerokiej gamie wzorów, kolorów i rozmiarów, więc chętnie stosowane są w wielu pomieszczeniach. Niemniej jednak, chcąc zachować ich piękny wygląd przez długi czas, konieczna jest specjalna pielęgnacja. Niestety z czasem nawet wysokiej jakości tkaniny ulegają zniszczeniu. Zaczynają pojawiać się odkształcenia, odbarwienia, a sam materiał ulega wystrzępieniu. Wiele osób zadaje nam zatem pytanie – czy istnieje sposób na skuteczną renowację zniszczonej wykładziny PCV, czy może konieczna będzie jej wymiana?

Jak zabezpieczyć wykładzinę przed zniszczeniem?

W celu uniknięcia zniszczenia oprócz pielęgnacji, zaleca się również obszywanie. Zabezpieczenie brzegów przed strzępieniem się i pruciem pomaga przedłużyć żywotność tkaniny. Jest to także jeden ze sposobów pozwalających na odświeżenie wyglądu materiału, który został uszkodzony w wyniku codziennego użytkowania.

Zniszczona wykładzina – sposoby renowacji

Tkaniny wykonane z PCV lub linoleum mogą zostać dokładnie oczyszczone ze wszelkich zabrudzeń oraz odbarwień, a następnie zabezpieczone za pomocą specjalnego lakieru. Tego rodzaju powłoka ochronna sprawdza się przede wszystkim w wypadku pomieszczeń wielkopowierzchniowych, np. biur czy hali produkcyjnych. Aplikacja kolorowego lakieru pozwala z kolei szybko i łatwo odświeżyć design tkaniny. Ponadto, jest to także bardzo popularny sposób renowacji materiału, ponieważ lakiery dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej.

Odświeżanie wykładziny dywanowej

Regularne i kompleksowe pranie na sucho lub mokro pozwala przywrócić materiałowi dawny blask. Metoda na sucho opiera się na ręcznym szczotkowaniu włókien oraz nałożeniu specjalnego preparatu, którego zadaniem jest krystalizacja brudu. Ten następnie jest usuwany za pomocą odkurzacza. Z kolei metoda na mokro polega na dokładnym odkurzeniu powierzchni, następnie użycia specjalnego detergentu usuwającego plamy i zanieczyszczenia, a na końcu wysuszenia tkaniny.

Odkształcona, odbarwiona i wystrzępiona wykładzina – czy możliwa jest jej skuteczna renowacja?