Jak dbać o dywan?

Zapewne każdy, kto rozważa kupno tkaniny dekoracyjnej do swojego domu czy mieszkania, zastanawia się, jak powinno się o nią prawidłowo dbać, odkurzać, czyścić i prać. W wielu przypadkach jest to inwestycja na całe lata, gdyż odpowiednia pielęgnacja i pranie dywanu sprawią, że wyrób będzie służył przez długi czas.

Czyszczenie dywanów w domu

Kluczem dbania o wykładzinę jest utrzymanie jej niezmienionego wyglądu i właściwości. Tylko odpowiednio pielęgnowana i prana zachowa swój oryginalny kolor oraz strukturę, a włókna i sploty pozostaną niemalże nienaruszone. Pozostawiona sama sobie szybko straci swój niepowtarzalny urok. Dotyczy to w szczególności tych wełnianych, które są wyjątkowo delikatne.

Po pierwsze, zdejmuj buty zaraz po wejściu do domu oraz pamiętaj, aby prosić swoich gości o robienie tego samego. Nie można również liczyć, że umiejscowienie wykładziny w miejscu o dużym natężeniu ruchu nie wpłynie w żaden sposób na jej stan. Ponadto, należy dbać o to, by nie stawiać na niej bardzo ciężkich przedmiotów i mebli, które mogłyby odkształcić jej strukturę. Nawet najtrwalsze, wysokiej jakości wykładziny ulegają zniszczeniu, jeżeli są nieustannie i nieodpowiednio użytkowane.

Profesjonalne pranie wykładzin

Czyszczenie dywanów rozpoczyna się od odkurzania. Regularne odkurzanie pozwoli zniwelować osadzanie się dużych ilości kurzu oraz pozbyć się brudu. Niemniej jednak warto pamiętać, by w szczególności ostatnie ruchy szczotki wykonywać “z włosem”. Czynność ta powinna również być wykonywana powoli i dokładnie, by nie uszkodzić struktury włosia. Zaleca się również stosowanie specjalnej nakładki czyszczącej, która jest o wiele bardziej precyzyjna, a także delikatna. Należy również chronić wykładzinę przed zamoczeniem i wilgocią.

Równie ważne jest regularne pozbywanie się plam i zabrudzeń niewidocznych dla oka. Aby przez długi czas cieszyć się czystym dywanem, najlepiej od czasu do czasu oddawać go w ręce profesjonalistów. Pranie dywanów w naszym specjalistycznym zakładzie w Warszawie przyciąga zainteresowanych nie tylko ze stolicy, ale i Marek, Zielonki, Ząbków czy Wołomina. Zapraszamy!

Jak dbać o dywan?