Pranie dywanów z wiskozy

Aktualnie chyba każdy z nas jest atakowany ogromną ilością reklam oferujących produkty w atrakcyjnych cenach – zdarza się to zarówno w Internecie, supermarkecie, jak i np. na wakacjach. Wyroby opisywane jako ‘jedwabne’ kojarzą nam się z luksusem – nic w tym dziwnego. Nie od dziś wiadomo, że jedwab, to tkanina niezwykle gładka i przyjemna w dotyku. Jednak zalecamy, by zwracać szczególną uwagę nowe produkty “ze sztucznego jedwabiu” dostępne w bardzo niskich cenach, a dokładniej mówiąc – na ich skład. W dużej mierze są to po prostu dywany z wiskozy, które tak naprawdę ani z jedwabiem, ani ze znaną nam, naturalną wiskozą nic wspólnego nie mają.

Produkcja

Włókna wiskozowe powstają podczas chemicznej obróbki celulozy. Jednak dzisiejszy rynek wprowadza ‘nieczyste zagrywki’ w formie niebezpiecznych środków chemicznych użytych do owej obróbki. Przez to utrzymanie takiego dywanu z wiskozy w nienagannej formie jest praktycznie niemożliwe. Z czasem zbierający się brud jest coraz trudniej usunąć, a regularne odkurzanie nie jest w stanie pozbyć się wszelkiego rodzaju bakterii i odpadów zalegających w trudno dostępnych miejscach.

Czyszczenie dywanów

Oprócz regularnego odkurzania w jednym kierunku (oczywiście bez szczotki, która mogłaby zakłócić delikatną strukturę splotów) poleca się od czasu do czasu poddać je gruntownemu czyszczeniu. Profesjonalne pranie dywanów z wiskozy jest bardzo trudnym, czasochłonnym i skomplikowanym procesem, który nie jest w stanie zagwarantować, że tkanina nie ulegnie żadnej zmianie. Jednak jest to również najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ oprócz specjalistycznych środków do jej prania użyć należy wody o odpowiedniej temperaturze.

Często podczas wakacji u naszych wschodnich sąsiadów lub przeklikiwania się przez internetowe serwisy aukcyjne jesteśmy zachęcani do kupna tanich dywanów. Mimo tego, że niska cena kusi, pamiętajmy, aby zastanowić się kilka razy, czy nie lepiej zaoszczędzić i dołożyć trochę więcej gotówki i kupić wysokiej jakości tkaninę od sprawdzonego producenta.

Pranie dywanów z wiskozy